ГОСТЬОВІ ЛЕКЦІЇ ЗАКОРДОННИХ УЧЕНИХ

DSC08748 copyФакультет української філології, культури і мистецтва Університету Грінченка 6 травня 2025 року з нагоди Міжнародного дня Європи організував цікаві та змістовні гостьові лекції провідних американських науковців – професора кафедри англійсько-американських студій Університету Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка) Девіда Лівінґстоуна і професора Каліфорнійського університету в Ірвайні (США) Браяна Рейнольдса. Цей візит став чудовою нагодою для обміну знаннями та досвідом.

Професор Девід Лівінґстоун (David Livingstone) прочитав лекцію «Адаптації п’єс і життєпису Шекспіра в сучасній англомовній літературі та кіно» (Adaptations of Shakespeare's Plays and Life in Contemporary English Language Literature and Film). Лектор порушив проблеми творення і рецепції міфів про Шекспіра і шекспірівську епоху, канонічного й неканонічного сприйняття творів Великого Барда нині. Професор Д. Лівінґстоун поєднав у лекції академічний і творчий виклад матеріалу: зачарував аудиторію професіоналізмом шекспірознавця, створив невимушену атмосферу своєю грою на музичному інструменті і співом, вмінням комунікувати з аудиторією й заряджати оточення життєствердною енергетикою.

У лекції «Що робити митцю?: перформативні мистецтва задля змін на Близькому Сході, в Африці та Південній Азії» (What’s an Artist to Do?: Performing Arts for Change in the Middle East, Africa, and South Asia) професор Браян Рейнольдс (Bryan Reynolds) детально висвітлив, як мистецтво та політична дія переплітаються протягом тисячоліть, а їхній аналіз є наріжним каменем розвитку критичної теорії, а потім і досліджень культури. Ця динаміка посилилася з ростом комунікаційних технологій. У деяких країнах Африки, Південної Азії та Близького Сходу, де передові форми комунікаційних технологій співіснують з крайньою бідністю, досі сильні традиційні способи публічної комунікації та художнього представництва, протестне, активістське та/або політичне мистецтво залишаються чи не найпотужнішою зброєю, доступною громадянам, які борються проти політичного та соціального гніту та/або економічно експлуататорських систем. Професор Б. Рейнольдс розповів, як він упродовж останніх 10 років ділився з колегами в різних країнах Близького Сходу, Африки та Південної Азії власним досвідом створення політичного мистецького перформансу або «перформанс-активізму». Професор зазначив, що концепція всесвітнього перформанс-активізму стане ключовою в його майбутній книзі «Мистецтво за межею».

Лекції обох американських професорів викликали надзвичайно потужну хвилю рецепції: запитання, осмислення почутого й побаченого під час лекцій-презентацій засвідчили неабияке зацікавлення студентської і викладацької аудиторії грінченківців у порушених проблемах, у спраглості конструктивної комунікації із закордонними науковцями. Особливе зацікавлення викликали запитання здобувачів освіти освітніх програм «Українська мова і література», «Літературна творчість», «Біографістика і текстологія», «Зарубіжна література та світова художня культура».

Захід ініціювала кафедра світової літератури (координатор з українського боку – доцент Юлія Вишницька) у межах «Днів Шекспіра в Україні – 2025», які щорічно організовує Український шекспірівський центр на чолі з професором Наталією Торкут.

Подія стала можливою завдяки злагодженій співпраці багатьох підрозділів Університету: Факультету української філології, культури і мистецтва, Факультету романо-германської філології, НДЛ інтернаціоналізації вищої освіти,  Факультету журналістики, НДЛ цифровізації освіти, експлуатаційно-технічного відділу.

Висловлюємо всім щиру вдячність за співпрацю!

SDG17SDG11SDG4