МОВА ПРАВА: ДІАХРОННИЙ І СИНХРОННИЙ ВИМІРИ

IMG 210 квітня 2025 року з ініціативи Факультету української філології, культури і мистецтва в Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка відбулася презентація книги «Щодо мови правничої: студії, зібране, словники, документи» Сергія Головатого, доктора юридичних наук, професора, члена-кореспондента Національної академії правничих наук України, керівника Центру правничої термінології Національної академії правничих наук України, Міністра юстиції України (1995–1996 рр., 2005-2006 рр.), судді Конституційного Суду України (2018–2024 рр.), виконувача обов’язків Голови Конституційного Суду України (2020 – 2024 рр.), громадського і політичного діяча.

Сергій Головатий у своїй книзі порушив такі надважливі питання, як історія становлення української правничої термінології, проблеми перекладу правничої термінології з англійської, німецької, французької та ін. мов на українську, сучасний стан української правничої термінології.

Учасників презентації захопив екскурс автора щодо вжитку понять правник, правний, правничий, правовий, право, правда, справедливість від Руси до сучасности (із надзвичайно вдалими відступами та покликаннями на праці давньогрецьких та давньоримських філософів) із скрупульозним аналізом як давньоукраїнських і сучасних українських лексикографічних, наукових джерел, так і зарубіжних праць. Заслуговує поцiнування ретельно дібраний ілюстративний матеріал із художніх творів давньоукраїнської і сучасної української літератури, що вдало розкриває значення понять право, правний, правничий.

Окрему увагу автор приділив негативному московському та совєтському впливів на українську правничу термінологійну систему.

Надзвичайно позитивним є те, що Сергій Головатий не тільки аналізує проблеми, але й пропонує шляхи їх розв’язання. Ним уведено низку новотворів, зокрема «правовладдя» тощо, що відповідають українській національній традиції.

Грінченківці щиро вдячні Сергію Головатому за актуальну презентацію та змістовну дискусію.

SDG4