День опору окупації Криму та міста Севастополя

Крим26 лютого – День опору окупації Криму та міста Севастополя. Пам’ятну дату встановлено у 2020 році Указом Президента України № 58 на знак пошани до відваги та рішучості громадян міста Севастополя (кримські татари, українці, представники інших національностей), які 26 лютого 2014 року взяли участь у масштабному мітингу на підтримку суверенітету України.

Активна агресія Росії проти України почалася 20 лютого 2014 року, коли російські війська почали вторгнення до Криму. Ця дата зафіксована навіть на відомчій медалі Міністерства оборони РФ «За повернення Криму». В Україні ж вона офіційно визначена як день початку тимчасової окупації.

У лютому–березні 2014 року російські військові без розпізнавальних знаків разом із місцевими проросійськими формуваннями встановили в Криму режим воєнної окупації. 26 лютого тисячі кримських татар та українців вийшли до Верховної Ради Криму, аби висловити протест проти загарбницьких дій Росії. Проте вже 27 лютого російські військові захопили урядові будівлі, а 28 лютого під їхнім контролем кримський парламент ухвалив рішення про проведення так званого «референдуму».

16 березня 2014 року Росія організувала псевдореферендум про статус Криму, який не визнав світ. Його бойкотували кримські татари та багато проукраїнських жителів. 25 березня був захоплений останній український військовий корабель у Криму – тральник «Черкаси». Відтоді Крим та Севастополь перебувають під російською окупацією, що є грубим порушенням міжнародного права та територіальної цілісності України.

         (Український інститут національної памяті – https://surl.li/ohkbyl).