14 листопада 2024 року у Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка відбулася наукова онлайн-конференція «Моделі мовного простору України і Європи», ініційована кафедрою української мови Факультету української філології, культури і мистецтва. Відкриваючи конференцію, завідувач кафедри української мови Михайло Вінтонів наголосив на значному представницькому складі учасників з наукових і освітніх установ України і зарубіжжя. З вітальним словом до наукового товариства звернулись проректор з наукової роботи, голова Вченої ради Університету Грінченка Наталія Віннікова і декан Факультету української філології, культури і мистецтва Ірина Руснак.
На пленарному засіданні були порушені питання мови як мірила національної ідентичності. Так Павел Левчук, ад’юнкт відділу мовознавства Інституту славістики Польської академії наук, представляючи дослідження «Мовна поведінка українців у Польщі на початку повномасштабного вторгнення», наголосив на зміні вартісних характеристик і статусності східнослов’янських мов у Європі; Орися Демська, професор Національної академії СБУ, висвітлила важливість аспектів мовної політики як чинника державної безпеки, схарактеризувала роль України у формуванні стабільного мовного простору Східної Європи.
Доповідачі звернулись і до питань теоретичного і прикладного мовознавства. Непрості концептуальні співвідношення значення і смислу мовних одиниць розкрив у своїй доповіді Флорій Бацевич, завідувач кафедри загального мовознавства Львівського національного університету імені Івана Франка. На прикладних лінгвістичних аспектах, зокрема на передумовах і перевагах створення стандарту української латиниці, акцентував свою дослідницьку увагу Максим Вакуленко, науковий співробітник лабораторії мовних технологій факультету інформатики Дармштадтського університету прикладних наук «Hochschule Darmstadt». Аспекти неологізації мови медіа, мови художньої літератури та інших виявів мовного простору в часи війни представили у своїх виступах Марина Навальна, професор кафедри журналістики та мовної комунікації Національного університету біоресурсів і природокористування України, Тетяна Єщенко, завідувач кафедри українознавства Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, Михайло Вінтонів, завідувач кафедри української мови Київського столичного університету імені Бориса Грінченка.
Науковий діалог було продовжено на трьох дискусійних платформах, де взяли участь як викладачі й аспіранти Університету Грінченка, так і поважні гості.
Детальніше з програмою наукового заходу можна ознайомитися на вебресурсі Факультету української філології, культури і мистецтва.
Виступи не лише спонукали до дискусій, а й стали практичними настановами для подальшої наукової та освітньої діяльності учасників конференції.