З нагоди Дня української писемності та мови 23 жовтня 2024 року в Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка відбувся круглий стіл «Українська мова під час війни: тенденції динаміки мовної ситуації», організований Факультетом української філології, культури і мистецтва.
Модерувала захід декан факультету доктор філологічних наук, професор Ірина Руснак.
До учасників круглого столу з вітальним словом звернувся в.о. ректора Київського столичного університету імені Бориса Грінченка Олександр Турунцев, який охарактеризував основні напрями роботи Університету Грінченка щодо популяризації та розвитку української мови в навчальному закладі. Окрему увагу звернув на роль Університету Грінченка в річищі «Концепції ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя міста Києва на 2023-2025».
Захід обʼєднав провідних фахівців Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради, Університету Грінченка, Національної комісії зі стандартів державної мови, Інституту української мови НАН України з метою обговорення особливостей мовної ситуації в м. Києві, результатів впровадження Міської Концепції ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя столиці на 2023-2025 роки та напрацювання рекомендацій щодо утвердження статусу державної мови та підвищення інтересу до її вивчення.
В обговоренні взяли участь Катерина Городенська, завідувач відділу граматики та наукової термінології Інституту української мови НАН України, доктор філологічних наук, професор (доповідь «Український правопис: за і проти»); Тарас Кремінь, Уповноважений із захисту державної мови (доповідь «Особливості сучасної мовної ситуацій в Києві: ідеологія, політика, втілення»); Юлія Чернобров, Голова Національної комісії зі стандартів державної мови (доповідь «Зміцнюємо мовний кордон разом»); Ольга Новікова, член Національної комісії зі стандартів державної мови (доповідь «Сила в єдності: вибудовуємо безбар'єрний простір»); Михайло Вінтонів, завідувач кафедри української мови Факультету української філології, культури і мистецтва Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, доктор філологічних наук, професор (доповідь «Динаміка мовної ситуації в місті Києві: соціолінгвістичний, лінгвокультурологічний аспекти»).
Порушено надважливу проблему зміцнення позицій української мови як системи, як інструменту, як генетичного коду, як осердя нації; проаналізовано ідеологічний, політичний, соціолінгвістичний, лінгвокультурологічний аспекти мовної ситуації в місті Києві: представлено наукові дослідження про історичний і сучасний мовний простір столиці, окреслено перспективи позитивного розвитку мовного питання у м. Києві; запропоновано наукові положення чинного українського правопису як маркера розвитку української нації, основи формування мовної особистості сучасного українця, його мовної свідомості і мовної стійкості; озвучено принципи побудови безбар`єрного мовного простору як особливої національної цінності задля комфорту, свободи, успіху, миру.
У межах круглого столу відбулося підписання Меморандуму про партнерство і співпрацю між Київським столичним університетом імені Бориса Грінченка та Національною комісією зі стандартів державної мови.
У підсумку учасники круглого столу визначили пріоритетні напрями роботи академічної спільноти Університету Грінченка: продовжити активне утвердження статусу української мови та підвищення інтересу до її вивчення в студентському середовищі; розширювати українськомовну аудиторію шляхом залучення до навчання киян різних вікових і соціальних категорій; залучати здобувачів освіти до волонтерських проєктів з розвитку національного мовно-культурного та мовно-інформаційного простору; у співпраці з Національною комісією із стандартів державної мови напрацювати засади і принципи кодифікації реабілітаційної термінології для працівників сфери фізичної культури і спорту.
Програма заходу за покликанням.