XVI Грінченківські читання «ЕПОХА ГРІНЧЕНКА: ПРОСВІТА, НАЦІЯ, ІДЕНТИЧНІСТЬ»

image 18 грудня 2023 року в Київському університеті імені Бориса Грінченка відбулися ХVI щорічні Грінченківські читання. Цьогоріч науковий захід відбувався з нагоди святкування 160-річного ювілею Бориса Дмитровича Грінченка і мав на меті висвітлення багатьох міждисциплінарних проблем, об’єднаних спільним напрямом: «Епоха Грінченка: просвіта, нація, ідентичність».

З вітальним словом перед учасниками читань виступили: Наталія Віннікова, проректор з наукової роботи, голова Вченої ради Київського університету імені Бориса Грінченка, професор кафедри української літератури, компаративістики і грінченкознавства Факультету української філології, культури і мистецтва, доктор філологічних наук, професор; Ірина Руснак, декан Факультету української філології, культури і мистецтва Київського університету імені Бориса Грінченка, професор кафедри української літератури, компаративістики і грінченкознавства, доктор філологічних наук, професор та Євгенія Карпіловська, завідувач відділу лексикології, лексикографії та структурно-математичної лінгвістики Інституту української мови НАН України, доктор філологічних наук, професор.

Своєрідним подарунком учасникам конференції стала презентація вишиванки Бориса Грінченка (з відтвореними орнаментом і кольорами) завідувачкою навчально-виробничої майстерні «Тележурналістика» Мар’яною Ангеловою.

Під час пленарного засідання було порушено проблеми інтерпретації образів українського мовомислення в «Словарі української мови» за редакцією Б. Грінченка (Є. Карпіловська, д. ф. н., професор, Інститут української мови НАНУ), висвітлення сторінок біографії Б. Грінченка (А. Швець, д. ф. н., ст. наук. співробітник, Інститут Івана Франка НАНУ; І. Стамбол, к. іст. н., доцент, Київський університет імені Б. Грінченка), розкриття українсько-єврейських стосунків у творах Б. Грінченка і Шолома Алейхема (Ю. Ковбасенко, к. ф. н., професор, Київський університет ім. Б. Грінченка) та діяльності Б. Грінченка в царині біографістики (Т. Вірченко та Р. Козлов, доктори філол. наук, професори Київського університету імені Бориса Грінченка). Завершила пленарне засідання відеопрезентація онлайн-проєкту «Борис Грінченко: 160» (О. Міхно, директор Педагогічного музею України, д. пед. наук, ст. наук. співробітник).

Зацікавлення в учасників конференції викликала презентація наукових і науково-популярних видань Університету Грінченка, присвячених ювілейній даті: Борис Грінченко: сам про себе й у спогадах сучасників: хрестоматія (упорядники: М. Будзар, А. Гедьо, О. Іванюк, Є. Ковальов); Грінченко Борис. Зібрання творів. Мовознавча спадщина. Кн. 1 (упоряд. В. В. Яременко, І. В. Яковлева; кер. проєкту, голова ред. ради В. О. Огнев’юк); Борис Грінченко – національної ідеї смолоскип (В. Яременко); Непокірний. Грані долі Бориса Грінченка: монографія (Т. Вірченко, Р. Козлов).

Робота дискусійних платформ здійснювалася в межах двох напрямів. Лінійка 1 була присвячена кільком проблемам: історія становлення й актуальні питання грінченкознавства; прижиттєва і подальша рецепція творчості Бориса Грінченка; націоцентрична педагогіка Бориса Грінченка. На засіданні виступили професори Київського університету ім. Б. Грінченка І. Руснак, О. Бондарева, О. Бровко, О. Гальчук, Г. Битківська, О. Григоревська і Л. Овсієнко, провідний науковий співробітник Інституту літератури НАНУ Н. Левчик, професор Національного університету кораблебудування ім. Адмірала Макарова О. Філатова, доценти Херсонського державного університету І. Немченко і Г. Немченко, доцент Українського державного університету ім. М. Драгоманова І. Ліпницька, доценти Київського університету ім. Бориса Грінченка С. Євтушенко, М. Макарова, Н. Клименко і О. Матвійчук, М. Половинкіна, Т. Саврасова-В’юн, Г. Шовкопляс.

Під час роботи лінійки 2 було порушено питання лексикографічної спадщини Бориса Грінченка з погляду історії та сучасності, проблеми лексикографії, а також текстологічні аспекти вивчення спадщини Б. Грінченка. Дискусійні виступи виголосили професор Волинського національного університету ім. Лесі Українки М. Жуйкова, професори Київського університету ім. Б. Грінченка М. Вінтонів, О. Стишов та Ю. Вишницька, доценти Т. Видайчук, В. Дроботенко, І. Саєвич, Т. Горохова, кандидати наук С. Горобець, М. Бойко, старші наукові співробітники Інституту української мови НАНУ Н. Сніжко і О. Тищенко, доцент Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області Т. Мороз, старший викладач Хмельницького національного університету Л. Терещенко.

Багатогранна постать Бориса Грінченка об’єднала дослідників з різних наукових установ та закладів вищої освіти України. Учасники Грінченківських читань у підсумку зазначили невичерпність проблематики грінченкознавства, що надихає на осмислення спадщини відомого українського вченого, письменника, педагога, громадського діяча та стимулює науковий пошук у різних галузях гуманітаристики: лексикології і лексикографії, текстології, біографістики, педагогіки та історії.

SDG4