30 листопада 2023 року на Факультеті української філології, культури і мистецтва відбулася VІІІ Всеукраїнська науково-практична онлайн-конференція студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених «Актуальні проблеми літературознавства і мовознавства». Відкрила щорічну конференцію Людмила Овсієнко, заступник декана з наукової роботи, доктор педагогічних наук, професор кафедри української мови. Людмила Миколаївна привітала гостей, повідомила про основні напрями, що будуть обговорюватися, подякувала організаторам та учасникам заходу за інтерес до науки й допомогу в організації події.

Заступник декана побажала всім плідної співпраці, розширення наукових поглядів та нових ідей.

Пленарне засідання модерувала Тетяна Вірченко, доктор філологічних наук, професор, професор кафедри української літератури, компаративістики і грінченкознавства. Свої доповіді презентували Оксана Гальчук, професор, доктор філологічних наук, професор кафедри світової літератури; Юлія Вишницька, доктор філологічних наук, доцент, доцент кафедри світової літератури; Тетяна Горохова, кандидат педагогічних наук, старший викладач, доцент кафедри української мови; Марія Бойко, доктор філософії, старший викладач кафедри української мови, заступник голови Наукового товариства студентів, магістрантів, аспірантів і молодих учених Факультету української філології, культури і мистецтва; Лідія Король, аспірантка II року навчання, спеціальності «035 Філологія», викладач кафедри української літератури, компаративістики і грінченкознавства; Тамара Федик, аспірантка I року навчання, спеціальності «035 Філологія», викладач кафедри української літератури, компаративістики і грінченкознавства; Андрій Журба, здобувач IV року навчання, першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, спеціальності «035 Філологія» Факультету східних мов Київського університету імені Бориса Грінченка.

Дискусія була дуже насиченою і жвавою, тому наприкінці зустрічі вирішили в подальшому збільшити час на пленарне засідання.

На Секції 1 («Історико-культурні аспекти творчості українських письменників. Стильове розмаїття української і світової прози. Генологія літератури: взаємовпливи й еволюція») Володимир Павлов, аспірант Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка проаналізував сакральні елементи концепту праведника в ліриці Сергія Жадана, виокремивши в ній, зокрема, образ Марата, який розкривається через мусульманський контекст поезій, у якій репрезентовано християнські мотиви; Марія Крилова, здобувачка IV курсу, першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, спеціальності «035 Філологія» дослідила і представила для обговорення систему текстових засобів та авторських прийомів зображення стану закоханості в трилогії Ірини Вільде «Метелики на шпильках»; Діана Підбуртна проаналізувала простір у романі «Район Д» Артема Чеха, описавши його символіку та ідіостильові особливості, зокрема атмосферу безвиході та співвідношення «свій-чужий» у хронотопі «місця – не-місця»; Ярослава Нікуліна, магістрантка Університету Грінченка, дослідила драматургію Анни Багряної, виокремивши провідні діалогічні моделі у її драмах, а саме: діалог із часом, діалог із родинною пам’яттю, діалог з видатною історичною постаттю тощо.

Цікаві й оригінальні виступи студентів, магістрантів та аспірантів спричинили неповерхові обговорення, неочікувані й сміливі паралелі між текстами, щирі рефлексії учасників секційної панелі.

На лінгвістичній Секції 2 особлива увага молодих дослідників була прикута до медійного, політичного і художнього дискурсів. Доповідачі аналізували новітні явища в українській мові, уміло презентували дослідження, кваліфіковано обстоювали свої лінгвістичні погляди, визнавали перспективи подальших наукових пошуків. Спільні мовознавчі зацікавлення сприяли плідній дискусії.

Особливу подяку висловлюємо Давидові Козці, здобувачеві другого освітнього рівня магістранту освітньої програми «Українська мова та література» за активну участь у дискусії, глибокий аналіз доповідей колег, непрості професійні запитання.

У межах Секції 3 «Академічна доброчесність в освітньому просторі: виклики та перспективи» (модератор: Марія Бойко, доктор філософії, старший викладач кафедри української мови, заступник голови Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених Факультету української філології, культури і мистецтва; секретар: Даукшас  Л.В., аспірантка І року навчання, спеціальності «011 Освітні, педагогічні науки», голова Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених Факультету української філології, культури і мистецтва) обговорили шляхи формування культури академічної доброчесності в закладах вищої освіти, дослідили роль інтерактивних ігор та кросвордів для популяризації академічної доброчесності, проаналізували ефективні практичні кейси Наукового товариства ФУФКМ щодо попередження виявів плагіату в наукових проєктах та дослідженнях.

Жваве обговорення викликали не лише виступи молодих науковців, а й презентації відеопроєктів «Академічна доброчесність починається з тебе», що були представлені на секційному засіданні.

Щиро дякуємо всім, хто долучився до обговорення актуальних проблем літературознаства і мовознаства та оприлюднив свої наукові розвідки й позиції!

До нових зустрічей!