159-ліття з дня народження Бориса Грінченка

9 грудня 2022 року грінченківська громада об’єднала науковців України для вшанування 159-ліття з дня народження Бориса Грінченка. В онлайн-форматі відбулись XV щорічні Грінченківські читання, спровокувавши дискусію на тему «Біографічний наратив: текст і дискурс». Інтелектуальний вектор розмови визначив директор Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського Володимир Попик, окресливши обрії сучасної української біографіки.

Університет Грінченка послідовно реалізує проєкт із видання спадщини Бориса Грінченка. Цього року побачила світ книга друга його «Літературознавчої спадщини». Почесний професор, науковий редактор тому Василь Яременко презентував видання, а також свою монографію «Борис Грінченко – національної ідеї смолоскип». Професор запропонував «спільний знаменник» для всієї спадщини Бориса Грінченка, а також окреслив ті сенси, які обов’язково мають бути актуалізовані в давно начасній новій біографії Бориса Грінченка.

Митця неможливо відчути, осягнути без занурення в контекст спогадів. Заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України Алла Швець розкрила інтимні подробиці спогадів Марії Грінченкової про Івана Франка. Професорка кафедри української літератури, компаративістики і грінченкознавства нашого Університету Тетяна Вірченко представила шлях Бориса Грінченка до створення особистого бренду крізь призму сучасних маркетингових технологій. Старша наукова співробітниця відділу теорії та методики біобібліографії Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського Наталія Марченко розкрила потенціал біографічних дитячих видань для розвитку особистості, розвитку нації.

Начальниця відділу використання інформації документів та комунікацій Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України презентувала онлайн-ресурс, на якому розміщені документи особового фонду Бориса Грінченка.

У межах конференції працювало три лінійки «Актуальні питання грінченкознавства», «Сучасна біографістика», «Від словника Бориса Грінченка до сучасних лексикографічних систем». Емоційні доповіді засвідчували залюбленість у справу, перспективи міждисциплінарних студій, актуальність Грінченкових ідей.

Своєрідним підсумком роботи конференції стало засідання круглого столу «Постать Бориса Грінченка: вивчення, репрезентація, вшанування». Озвучені грінченкознавцями ідеї обов’язково будуть презентовані громадськості.

Віримо, що спільна робота в підготовці вшанування 160-ліття Бориса Грінченка об’єднає українців.