Паломництво до Холодного Яру

29-30 квітня 2017 року відбулася чергова подорож грінченківців просторами України. Група екскурсантів складалася переважно зі співробітників і студентів Київського університету імені Бориса Грінченка (Інститутів філології і журналістики, видавничого центру, бухгалтерії, відділу акредитації та ліцензування, факультету інформаційних технологій та управління та ін.). До грінченківців долучилися члени Секретаріату НСПУ О. Б. Гордон і Вс. І. Ткаченко, а також український громадський діяч, прес-секретар лідера Народного Руху України В'ячеслава Чорновола
Д. М. Понамарчук.
У контексті реалізації традиційного в Київському університеті імені Бориса Грінченка соціального проекту «З Києвом і для Києва» до заходу було залучено також мешканців Оболонського району м. Києва.
Кафедру світової літератури представляли Ю. І. КовбасенкоТ. І. ТверітіноваМ. І. Фещенко, учасники філологічної студії «Мельпомена» А. Колісник і Я. Коновал (гр.ФПб-1-16-4.0д).
Цього разу шлях пролягав по Черкащині: Черкаси-Чигирин-Суботів-Холодний Яр-Мотронинський монастир. У Черкасах ми побували в єдиному в Європі буддійському храмі «Білий лотос», де познайомилися з традиціями Сходу, специфікою буддійського світосприйняття та шляху до вдосконалення, символікою єднання Сходу й Заходу.
Наступного дня – 30 квітня – у нас відбулася подорож в історичне минуле нашого народу. Адже саме в Чигирині в XVII столітті починалася українська державність. Від часів Богдана Хмельницького Чигирин був резиденцією кількох поколінь українських гетьманів: Б. Хмельницького, Ю. Хмельницького, І. Виговського, П. Дорошенка. Учасники екскурсії побували в комплексі гетьмановської резиденції, до якої входить палац гетьмана, військова канцелярія та казна, будинок батьків Б. Хмельницького та церква Петра і Павла. Піднявшись на Замкову Гору, грінченківці сфотографувалися біля пам’ятника Б. Хмельницькому з розгорнутим державним прапором України. Це по-справжньому сакральне місце нашої України: тут починалася українська державність, це місце козацької слави. Саме тут в листопаді 1917 року на з’їзді українського козацтва останнім гетьманом України був обраний генерал П. Скоропадський. Відвідали екскурсанти й село Суботів, що розташоване неподалік від Чигирина – колишній родовий маєток гетьмана Хмельницького, Іллінську церкву, в якій перший гетьман був похований у 1657 році.
І, нарешті, ще одне сакральне місце, яке відвідали грінченківці, - це Холодний Яр, де витає непокірний дух козацької вольниці. Тут наш гурт доєднався до широкого загалу патріотів, які святкували 100-ліття Вільного козацтва.
Хоч і Яр той; вже до його
І стежки малої
Не осталось; і здається,
Що ніхто й ногою
Не ступив там; а згадаєш,
То була й дорога
З монастиря Мотриного
До Яру страшного.
В Яру колись гайдамаки
Табором стояли,
Лагодили самопали,
Ратища стругали.
У Яр тойді сходилися,
Мов із хреста зняті,
Батько з сином і брат з братом
Одностайне стати
На ворога лукавого,
На лютого ляха.
Де ж ти дівся, в Яр глибокий
Протоптаний шляху?
Чи сам заріс темним лісом,
Чи то засадили
Нові кати? Щоб до тебе
Люди не ходили
На пораду: що їм діять
З добрими панами,
Людоїдами лихими,
З новими ляхами?
Не сховаєте! над Яром
Залізняк витає
І на Умань позирає,
Ґонту виглядає… -
писав Т. Г. Шевченко в поемі «Гайдамаки».
Багато минуло з часів гайдамаччини. Але українці зберігають свої святині. Тут є дуб Максима Залізняка, біля якого присягалися гайдамаки боротися проти польської шляхти. В Свято-Троїцькому Мотронинському монастирі, що знаходиться в центрі Холодного Яру, гайдамаки святили свою зброю – короткі ножі, виборюючи волю. Їх називали бандитами, головорізами, розбійниками, але навіть в прокляттях й анафемі забороняли згадувати їхні імена, щоб не будити в пам’яті ту ідею, заради якої гайдамаки та їхні отамани жертвували свої молоді життя. В ХХ столітті – у 1918-1923 рр. – збулося пророцтво Тараса Шевченка: «повіяв новий вогонь з Холодного Яру», коли була проголошена Холодноярська республіка на чолі з братами Чучупаками (про ці події йдеться у відомих творах Юрія Горліса-Горського і Василя Шкляра).
Є в цих ярах і лісах щось таке, що постійно сюди вабить. Чигиринщина – це магніт України: тут наші корені, наша пам’ять, наша історія.
Організатор екскурсії – Т.І. Тверітінова.

текст - Тетяна Тверітінова

Czerkashczyna 30.04.2017 1 939x704Czerkashczyna 30.04.2017 2 939x704