7 грудня 2018 року в Київському університеті імені Бориса Грінченка у рамках Грінченківської декади та з нагоди 155-річчя від Дня народження духовного лідера нашого університету відбулася Всеукраїнська наукова конференція – ХІ щорічні Грінченківські читання «Борис Грінченко в літературному, культурно-освітньому та громадсько-політичному житті України».

Цьогоріч ушанувати Бориса Дмитровича зголосилися понад сто учасників з 30 наукових установ та навчальних закладів Києва, Кам’янця-Подільського, Івано-Франківська, Львова, Полтави, Чернівців, Черкас, Тернополя та Сум.

Конференцію вітальним словом відкрив Віктор Олександрович Огнев’юк, натхненник та найактивніший учасник наукових і творчих проектів грінченкознавчого напряму, ректор Київського університету імені Бориса Грінченка, академік НАПН, доктор філософських наук, професор.

Зі словами привітання до учасників конференції звернувся внук Кирила Григоровича Стеценка, видатного українського композитора і побратима Бориса Дмитровича, – Кирило Вадимович Стеценко, голова Київського міського об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т. Шевченка  заслужений артист України, доцент Київського національного університету культури і мистецтв.

На пленарному засіданні конференції, модераторами якого виступили Олена Володимирівна Єременко, доктор філологічних наук, професор, директор Інституту філології  Київського університету імені Бориса Грінченка, та Оксана Михайлівна Івасюк, кандидат філологічних наук, доцент, завідувач НДЛ грінченкознавства Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка, з доповідями виступили: Дмитро Олександрович Єсипенко, кандидат філологічних наук, молодший науковий співробітник, учений секретар відділу шевченкознавства Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка Національної академії наук України; Степан Васильович Процюк, письменник, кандидат філологічних наук, доцент Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника; Ігор Володимирович Жалоба, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри міжнародних відносин та міжнародного права  Факультету права та міжнародних відносин Київського університету імені Бориса Грінченка; Алла Олександрівна Хоптяр, кандидат філологічних наук, доцент кафедри англійської мови Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

У рамках конференції відбулася презентація книг «Фольклористична спадщина» з багатотомного зібрання творів Бориса Грінченка (презентатори: Василь Васильович Яременко, провідний науковий співробітник НДЛ грінченкознавства  Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат філологічних наук; Антоніна Іванівна Мовчун, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник НДЛ грінченкознавства Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка).

Учасники круглого столу «Актуальні питання текстології та літературного менеджменту» дискутували щодо визначення принципів упорядкування творів письменників кінця ХІХ – початку ХХ ст.: питання текстології, а також обговорювали проблеми літературного менеджменту на прикладі досвіду упорядкування видання багатотомного зібрання наукової спадщини Бориса Грінченка та 12-томної історії української літератури за редакцією В.Г.Дончика.

Тематика доповідей, представлених учасниками конференції на пленарному та секційних засіданнях, як власне і наукова та творча діяльність Бориса Грінченка, репрезентувала актуальні питання педагогіки і фольклористики, літературознавства та лінгвістика, правознавства й етнології, політології і мистецтвознавства. А коло грінченкознавчих проблем, які варто обговорювати в науковому колі, не стало меншим. Тож за рік зустрінемося на чергових Грінченківських читаннях.

Grin chutGrin chut1Grin chut2Grin chut3Grin chut4Grin chut5Grin chut6Grin chut7Grin chut8