Семінари, круглі столи, гостьові лекції кафедри інформаційних комунікацій

1 2024 04 1111 квітня 2024 р. для здобувачів освітньо-наукової програми 035/029.00.02 «Біографістика і текстологія» гостьову лекцію провела директор Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву, кандидат історичних наук Т.О. Ємельянова. Тема лекції «Аудіовізуальні архіви: від «порожніх горіхів» до складової економіки знань» стала важливим складником опанування магістрами дисципліни «Джерелознавство» (викладач - професор кафедри інформаційних комунікацій, доктор наук із соціальних комунікацій, О.В. Григоревська).

Магістри отримали повну та надзвичайно цікаву інформацію щодо формування фондів ЦДАВЕА, основних пріоритетів оцифровування  аудіовізуальних документів, участі архіву у  державній галузевій Програмі оцифрування архівних інформаційних ресурсів на 2022-2025 роки, затвердженої наказом Державної архівної служби України від 29.12.2021. У 2023 році архівом створено цифровий фонд користування на 414 од. обл. кінодокументів, 6700 од. обл, фонодокументів, 13324 од. обл. фотодокументів та 71 од. обл. відеодокументів. Загалом ЦДАВЕА станом на 01.01.2024 року оцифровано 183526 од. обл., що становить 35% від загальної кількості документів НАФ (524341 од. обл.). Таким чином «прихована спадщина», як часто називають архівні аудіовізуальні документи, стає доступною для активного використання у дослідженнях!

Ще більше інформації можна знайти на сайті ЦДАВЕА https://tsdaea.archives.gov.ua/pro-arhiv/.

Щиро дякуємо Тетяні Олександрівні за змістовну і професійну зустріч!


2024 04 02 10.34.431 квітня 2024 року студенти 1 і 2 курсів ОП «Ведучий телевізійних програм» розпочали святкування дня Факультету української філології, культури і мистецтва у Київському столичному університеті імені Бориса Грінченка з цікавого майстер-класу "Від мрії до дії", який провів Євген Тунік  – відомий український шоуранер, режисер, сценарист, автор культового молодіжного серіалу  "Перші ластівки" та серіалу "Перевізниця". Модератором заходу виступила старша викладачка кафедри інформаційних комунікацій Алла Вікторівна Мажара.

Спілкування з паном Євгеном стало для студентів справжнім джерелом натхнення та гарного настрою. Його щирість, відкритість та власна історія успіху зачепили серця молоді і дати ідеї для роздумів. Євген Тунік розповів здобувачам, як йому, простому 19-річному сценаристу проєкту «Зважені та щасливі» вдалося побудувати кар’єру шоуранера телевізійних, культових українських стрічок у 28 років. Студенти з великою зацікавленістю  обговорили особливості створення серіалу «Перші ластівки», який став новаторським форматом в історії українських серіалів і не так давно справив фурор серед молоді. Студентам було цікаво дізнатися подробиці: як створювався проєкт, як з'явилася ідея і писався сценарій, як формувалася команда, які були проблеми в процесі зйомок тощо. Окрему увагу у спілкуванні приділено обговоренню першого україно-європейського серіалу «Перевізниця», режисером і сценаристом, якого був пан Євген. Він розповів про робочі моменти на знімальному майданчику та особливості закадрової роботи, складнощі у зйомках в умовах війни та комендантської години.

Студенти були в захваті від спілкування, адже Євген Тунік не лише талановитий професіонал, але й щира та приємна людина у спілкуванні. Під час майстер-класу Євген був на одній хвилі зі студентами, що створило творчу атмосферу невимушеності та довіри. На завершення шоуранер поділився найголовнішими тезами, яких він дотримується в роботі, щоб отримати необхідний результат, і надав присутнім меседж для роздумів свою фразою: «Всі ви будете ведучими, але хтось буде ведучим свого життя, а хтось телебачення…».


photo 2024 03 26 19.00.0725 березня 2024 року для здобувачів вищої освіти 1 і 2 курсу спеціальності 021 Аудіовізуальне мистецтво та виробництво ОП «Ведучий телевізійних програм» в рамках навчальної дисципліни «Теорія та історія екранних мистецтв» (викладач А.В. Мажара) була проведена гостьова лекція заслуженим артистом України, актором та режисером театру і кіно, сценаристом, письменником, продюсером, каскадером, мультиплікатором Андрієнком Віктором Миколайовичем на тему: «Цікаві сторінки української анімації».

Студенти з великою зацікавленістю слухали метра, який емоційно розповідав про відомих мультиплікаторів, режисерів, сценаристів, художників з якими працював і створював відомі легендарні мультфільми, такі як: «Доктор Айболит», «Острів скарбів», «Останній бій» тощо. Андрієнко В.М. на прикладах різних мультфільмів показав, як змінювалися техніки в інтерпретації художніх образів аудіовізуальними засобами анімації. Спілкування виявилося надзвичайно плідним: здобувачі задавали питання та активно обговорювали теми, які їх зацікавили.
Зустріч стала дійсно незабутньою, адже майбутні ведучі телевізійних програм на практиці  змогли відпрацювати свої професійні навички: працювати у команді, взаємодіяти під час зйомок, вміти спілкуватися у кадрі з гостем, підтримувати професійну розмову в рамках окресленої теми та ін. Ці навички будуть актуальні не лише у навчальному процесі, а й у їх кар'єрному зростанні.


Снимок экрана 2023 11 30 в 11.11.1212 грудня 2023 року здобувачі освітньо-наукової програми «Біографістика і текстологія» та освітньої програми «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» другого (магістерського) рівня вищої освіти взяли участь у науково-методичному семінарі «Наукометрія у практиці наукових бібліотек», який організовав Інститут бібліотекознавства спільно з Інститутом інформаційних технологій Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Мета заходу - популяризація досвіду наукових бібліотек у сфері наукометрії та бібліометрії. 

Завдяки змішаному формату проведення у семінарі взяли участь близько 80 учасників з усієї України. Доповідачі висвітлили досвід наукових установ у розвитку бібліометрії та наукометрії. Усі виступи супроводжувалися презентаціями, насиченим і яскравим ілюстративним матеріалом. 

Здобувачі отримали знання, які будуть використовувати у навчанні та розбудові національного наукового інформаційного простору.


Снимок экрана 2023 12 12 в 13.23.2612 грудня 2023 року для студентів групи ВТПб-1-23-4.0 відбулася гостьова онлайнова лекція Романа Козака, режисера й актора театру, володаря Всеукраїнського театрального  «Оскара» фестивалю-премії  «Гра»  на тему: «Акторська майстерність та робота над літературним текстом».

Здобувачі освіти мали змогу ознайомитись з творчістю  режисера, переглянути вистави «Пер Гюнт» (найкраща драматична вистава 2020 р.) та «Лісова пісня», в якій митцю вдалося зберегти давній слов’янський колорит, поєднавши його з сучасністю, не загубивши національні риси і втриматись на тій межі, де українська метафора стає світовою. 

Після лекції про особливості акторської професії та сучасні підходи до літературних текстів, студенти мали можливість поспілкуватися з Романом Козаком і поставити ті запитання, які є важливими для розуміння їх творчого  розвитку й кар’єрних перспектив. Зустріч залишила по собі приємні відчуття та шлейф щирості талановитого митця.


Снимок экрана 2023 11 09 в 15.53.41

КАФЕДРА ІНФОРМАЦІЙНИХ КОМУНІКАЦІЙ ЗАПОЧАТКОВУЄ КРУГЛИЙ СТІЛ «МЕДІАОСВІТА – МЕДІАПРАКТИКА»

09 листопада 2023 року, у межах заходів до Всесвітнього дня науки, викладачі кафедри інформаційних комунікацій та здобувачі освіти долучилися до ІV Всеукраїнської науково-практичної конференції «Культурні та мистецькі студії ХХІ століття: науково-практичне партнерство» (організатор – партнер Університету Грінченка – Національна академії керівних кадрів культури і мистецтв). Конференція відбулася онлайново у форматі пленарного та секційних засідань і круглого столу.

На пленарному засіданні конференції наукову школу Університету Грінченка представила Григоревська О.В., професор кафедри інформаційних комунікацій, доктор наук із соціальних комунікацій (співдоповідач – Копанєва В.О., доцент кафедри, кандидат історичних наук). Доповідь на тему «Методологія соціогуманітаристики в підготовці фахівців інформаційної сфери» зацікавила всіх учасників заходу.

Важливо, що свої наукові здобутки представили і здобувачі освіти. Зокрема, Котенко К.Ю., студентка 3 курсу спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» виступила з темою «Візуальні новели та промоція читання з-поміж молоді».

До роботи секції «Інформаційна діяльність, документознавство, бібліотекознавство: історія, теорія і практика» долучилися магістранти Університету Грінченка – Бабенко А.Р. з темою «Бібліокластія, стихійні лиха, втрати під час воєнних дій бібліотек та архівів: ретроспективний огляд» та Своровський А.Р. із виступом «Соціальні комунікації публічної бібліотеки в умовах воєнного стану».

Ключовою подією, що поєднала науково-педагогічних працівників, здобувачів різних закладів вищої освіти і практиків соціокультурної сфери, став ініційований кафедрою інформаційних комунікацій круглий стіл «Медіаосвіта – медіапрактика». Співмодераторами заходу були: Хіміч Я.О., доцент кафедри артменеджменту та івент-технологій Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, кандидат історичних наук, доцент та Політова О.А., завідувач кафедри інформаційних комунікацій Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат історичних наук. Професійна дискусія розгорталася навколо таких важливих для  розвитку вищої освіти в галузі аудіовізуального мистецтва та виробництва аспектів, як створення аудіовізуальних продуктів під час навчання за спеціальністю «Ведучий телевізійних програм»; вибір стратегії просування медіапродукції; дослідження медіатекстів, що існують в сучасній масовій комунікації; ролі й сутності медіакомпетентності та медіаграмотності в навчальному процесі.

Неабияке зацікавлення учасників викликали проєкти грінченківців, зокрема проєкт, присвячений дослідженню українського театру як маркеру національної ідентичності (співдоповідь Новікової Р.А., доцента кафедри інформаційних комунікацій, заслуженої артистки України та Терещенко Н.М, доцента кафедри інформаційних комунікацій, кандидата педагогічних наук, доцента).

Позитивне враження у присутніх викликав виступ Малюка Є.О., старшого викладача кафедри інформаційних комунікацій, кандидата культурології, присвячений прискореному розвитку освіти і практики аудіовізуального мистецтва.

Про зацікавленість, розмаїття задумів щодо започаткування студентами (під керівництвом досвідчених практиків) власного ток-шоу йшлося у виступі Мажари А.В., старшого викладача кафедри інформаційних комунікацій, режисера документального кіно.

Яскравим результатом практико-орієнтованого навчання грінченківців стала демонстрація студентами власних медіапроєктів «Театр і Артеміда», «Кінопаралелі» та «Metamorphosis project». Означені роботи презентували здобувачі Гордійчук І.В., Карпук Ю.В., Шкляренко І.А., Кравченко Т.О.

Під час дискусії власним досвідом і поглядами на організацію освітнього процесу, розвиток синергії між фахівцями медійної сфери й майбутніми зірками екранів і каналів, методами поєднання різних творчих підходів обмінювалися практики й педагоги; студенти активно висловлювали свої міркування про майбутнє професії, пошук власного шляху.

На цьому дискусія не завершилася… Ще багато питань чекають на вирішення й висвітлення, а проєктів – на презентацію.

До нових зустрічей!


IMG 20231027 231701 885 0127 жовтня 2023 р. студенти освітньої програми «Ведучий телевізійних програм» Факультету української філології, культури та мистецтва стали учасниками знімального процесу та спробували себе у ролі інтерв'юерів під час зустрічі з українським телеведучим Анатолієм Бондаренком.

Така надзвичайно цікава подія відбулася завдяки Аллі Вікторівни Мажарі, викладачеві кафедри інформаційних комунікацій, яка побудувала концепцію проєкту та була його модератором.

Анатолій Бондаренко - журналіст, редактор, сценарист, телеведучий каналу «Інтер», має досвід роботи в медіа понад 30 років. Зустріч відбулася у форматі інтерактиву, що дало можливість пану Анатолію відповісти на запитання, які підготувала аудиторія. До інтерв'ю долучилися студенти, які тимчасово перебувають за кордоном і навчаються дистанційно. Здобувачі грунтовно готувалися до інтерв'ю, вивчали біографію телеведучого, творчий та професійний шлях. На зустрічі Анатолій Бондаренко був щирий і відвертий, захоплююче розповідав про розвиток своєї кар'єри, курйозні моменти  на знімальних майданчиках, проблеми й нові віхи в житті. Студенти отримали багато практичних порад на майбутнє, зрозуміли найважливіші шляхи фахового розвитку. Зустріч надихнула присутніх на подальші звершення та подарувала безцінний досвід.

Здобувачі висловили безмежну вдячність Аллі Вікторівні Мажарі за організацію події та Анатолію Бондаренку за щирість і професіоналізм.


13 грудня 2022 року для студентів групи ІБАМ-22-1 відбулася гостьова онлайн-лекція завідувачки Відділу зарубіжної україніки Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського к.і.н. Олесі Дзири на тему "Історія відділу зарубіжної україніки НБУВ та структура його фондів".

Студентам було продемонстровано презентацію щодо історії формування фондів Відділу зарубіжної україніки НБУВ, напрямки роботи відділу та щодо основних наукових, бібліографічних та каталогізаційних здобутків роботи фахівців. Також О. Дзира розповіла про унікальність деяких видань бібліотечного фонду, який попередньо за совєцького періоду входив до так званого «спецфонду», тобто забороненої літератури. Ця особливість викликала зацікавлення у студентів та питання, адже свідчить цензуру у бібліотечній галузі СССР та підпільну роботу української діаспори у видавничій справі.

 


 vypusk1 червня 2022 р. студенти групи ІБАм-1-21-1.4д разом із завідувачем кафедри бібліотекознавства та інформології Оленою Григоревською та старшим викладачем Євгеном Малюком долучилися до ворк-шопу із соціальних медіа у наукових комунікаціях на тему «Managing your social media presence as a researcher» (Керування своєю діяльністю дослідника у соціальних мережах), що проходив в онлайн форматі на базі Брюссельського вільного університету (Université Libre de Bruxelles).

Ворк-шоп пройшов у формі дискусії, яку модерував професор кафедри інформаційних та комунікаційних наук Брюссельського вільного університету Девід Домінго (David Domingo Santamaría). Учасники ворк-шопу, серед яких були магістри: Гуменюк Софія, Дашинська Діана, Зуєва Мирослава, Пшенишнюк Оксана, Шевченко Анастасія та Шевчук Діана, ділились своїми думками щодо висвітлення особистого та публічного життя у соціальних мережах, обговорювали, які соціальні медіа є найефективнішими для роботи науковця, а також те, як правильно розвивати та підтримувати ініціативу в соціальних мережах у дослідницьких групах. 

Зокрема було встановлено, що серед основних стратегічних кроків щодо покращення діяльності дослідників у соціальних медіа є: визначення мотивації, отримання дозволу на ведення діяльності у соціальних мережах зі свого робочого місця,  визначення аудиторії, визначення найкорисніших платформ, налаштування облікових записів, створення контенту, поширення звичайних та додаткових публікацій, оцінювання продуктивності, визначення стратегії зростання, комунікація та поширення знань. 

Щиро дякуємо професору Девіду Домінго та Брюссельському вільному університету за новий досвід!

 


Круглий стіл на тему «День біографа і постколоніальність української біографістики»

 16 травня 2022 року на базі Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.Грушевського відбувся круглий стіл на тему «День біографа і постколоніальність української біографістики», який було присвячено проблемним питанням науки, культури, українських постатей та політики пам’яті. До участі у круглому столі долучилися науковці з київських, харківських та одеських науково-дослідних установ.

Організатором та модератором заходу виступив доцент кафедри інформаційних комунікацій,  к.і.н. І.І. Стамбол.


Гостьова лекція до 150-річчя від дня народження Любові Борисівни Хавкіної

 vypusk24 листопада 2021 р. в межах дисципліни «Бібліотекознавство та історія бібліотечної справи» та на запрошення завідувача кафедри бібліотекознавства та інформології Інституту журналістики Олени Воскобойнікової-Гузєвої відбулася гостьова лекція головного бібліотекаря Кабінету бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної Харківської державної наукової бібліотеки імені В.Г.Короленка пані Юліани Ходарєвої. Лекцію і презентацію було присвячено 150-річчю від дня народження відомої української та російської бібліотекознавця та бібліографа Любові Борисівни Хавкіної. У події брали участь студенти першого курсу освітньої програми «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа».  

Технічні перешкоди не завадили учасникам заходу ознайомитися із вагомим внеском Любові Борисівни Хавкіної в українське бібліотекознавство та бібліографію. Студенти довідалися про міжнародну співпрацю Л. Б. Хавкіної у галузі вивчення бібліотечної справи, американський етап наукових досліджень і праць бібліотекознавця. “Библиотеки, их организация и техника”(1904), “Руководство для небольших библиотек” (1911), “Тризначні авторські таблиці Кеттера” (1931) – найвідоміші наукові праці Л. Б. Хавкіної.

Окрім цього, грінченківці мали змогу дізнатися про історію створення та розвиток Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г.Короленка. Точна та детальна інформація була подана й про виникнення та здобутки відділу ХДНБ ім. В. Г. Короленка – Кабінет Бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної. 

Щиро дякуємо пані Юліані Ходарєвій за наполегливу працю, перевірену та надзвичайно цікаву інформацію!


Гостьова лекція для студентів нової ОП "Ведучий телевізійних програм"

bibliosamit 8У день знань в Інституті журналістики Університету Грінченка традиційно відбулась зустріч першокурсників з майстрами-практиками медіасфери.

Для студентів нової освітньої програми "Ведучий телевізійних програм" було запрошено Олену Курбанову - журналістку, ведучу телеканалів ICTV, СТБ, Україна та Прямий. Під час спілкування Олена розповіла про особливості спеціальності телеведучого, поділилась досвідом роботи на телебаченні. За словами гостьової лекторки, основний секрет успіху в обраній професії - це працелюбність, азарт, гарне знання мови і, звичайно, харизма в кадрі.

Окрім того, сама Олена поділилася своїми враженнями від зустрічі у дописі на Facebook: "Сьогодні вперше у житті виступала перед студентами першого курсу, майбутніми дикторами та телеведучими. По-перше, я спокійна - телебачення майбутнього буде дуже красивим та ерудованим". Студенти були вражені цікавістю лекції, і уважно прислухалися до порад журналістки і ведучої.

ibas lecture1